Az "Arany tüzekkel kirakott fenséges boltozat" rovatunk ma este komoly versenyzővel gazdagodik: A Csiga-köd, becenevén a Hélix Nebula (született NGC 7293) Szauron szemeként vizslatja komor állhatatossággal bolygónkat. A kozmikus állatkert avagy: Mit keres Európa a déli féltekén ?
Rumra bor
Az Európai Déli Csillagvizsgáló (ESO European Southern Observatory) sohasem pihen: Vista nevű teleszkópjának köszönhetjük ezt a remekbeszabott felvételt. Az intézmény azért jött létre, hogy az északi félteke (és azon belül kontinensünk) csillagászainak kutatási lehetőséget biztosítson a déli félteke vizsgálatára. Nem mellékesen korunk legtermékenyebb csillagászati obszervatóriumáról van szó, ráadásul ez nem is a mi értékelésünk: az ESO aposztrofálja magát eképpen a saját honlapján. A szerénytelenség indokolt: nevéhez olyan felfedezések fűződnek, mint az első közvetlen bizonyíték a Tejútrendszer középpontjában lévő szupermasszív fekete lyuk létezésére, vagy az olyan apróságok, mint az első exobolygó közvetlen észlelése.
Utoljára akkor támadt ilyen érzésünk, amikor Piszkos Fred - a maga elegáns, de mégis ellenállhatatlan módján - felhívta a vendéglős figyelmét arra, hogy vörösborát rummal higítva kéri.
A csillagvizsgáló amúgy nemzetközi szervezet, költségvetése pedig 131 millióra rúg, természetesen euróban. Ehhez képest a képet készítő, édesmagyarul a Látvány névre hallgató teleszkópja kénytelen csupán egyetlen érzékelőrendszerrel beérni: a 16 CCD-ből álló, összesen 67 megapixeles infravörös kamerával, melyet az észleléshez -200°C-ra hűtenek. A látható fény tartományában dolgozó szerelvényre ugyanis nem futotta a szűkös keretből. Tekintve, hogy a Vista teljes neve a kacskaringós: Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, vagyis a látható és infravörös tartományban dolgozó csillagászati távcső, a helyzet felemás. (Az adományozni vágyók és felesleges eurómilliókkal rendelkezőknek ajánlom szíves figyelmébe a csillagvizsgáló Paypal-linkjeit, esetleg ezt az intézményt.)
Ugyanez a köd a Spitzer űrtávcső infravörös ill. a Hubble látható tartományban készült felvételén
A Chile-i Atacama-sivatag Cerro Paranal hegyén telepített eszköz amúgy minden szempontból érdemes a bámulatunkra: 4,1 méter átmérőjű, azimutális szerelésű Ritchey–Chrétien-elrendezésű csillagászati távcsőről van szó, amely mentes mind a kómától, mind a szférikus aberrációtól, bármilyen hülyén hangozzék is mindez.